2022 29er EuroCup – Entry list

(last update: 11.04.22 at 10:00)
SailHelmCrewDivisionGenderPayment
AUT 1230Marla Feichtenschlager / Katharina KropfitschUYCWg / KYCKU17FOK
AUT 2346Felix Schauer / Elie SteinlechnerSCTWVU17MOK
AUT 2534Simon Fenkart / Leonie WeslingYCH / SCTWVU17MIXOK
AUT 2894Matteo Feichtenschlager / Lukas EigenstuhlerUYGWgABSMOK
AUT 2941Livia Farese / Marlene RudischUYCNs / SCTWVABSFOK
AUT 2958David Rohde / Jakob SchwarzYCH / Yachtclub AchenkirchU17MWaiting
AUT 3060Egger Roman / Kropfitsch PaulKYCKABSMOK
AUT 3069Laurenz Haselberger / Tobias GrasmannSSC / UYCWgABSMOK
DEN 21Gustav Åsholm-Bradley / Clement Åsholm-BradleyHellerup SejlklubABSMWaiting
DEN 2697Signe Visby Svendsen / Katja Visby SvendsenAarhus SejlklubABSFOK
DEN 2926Tobias Poder Witzke / Julius Poder WitzkeHellerup SejlklubABSMOK
DEN 2927Agnes Agersten Hansen / Maja KløvelundAarhus sejlklubABSFOK
DEN 2953Loke Idriss Kise / Caroline MatzenAarhus sejlklub / Marselisborg sejlklubABSMIXOK
DEN 3068Johanne Joos / Daniel WhittleKDY RungstedABSMIXOK
DEN 3158Nanna Nørgaard / Sara NielsenHorsens Sejlklub / Marselisborg SejlklubABSFOK
FIN 2034Assi Lindell / Ines KarlemoESFABSFOK
FIN 2716Ellen Piispa / Iiris PiispaHSKU17FOK
FIN 2809Aatos Kylävainio / Onni KylävainioHSKABSMOK
GER 12345Johann Kiessling / Sebastian RiemannASV GreifswaldU17MOK
GER 1281Leonard Höffer / Elly von GartzenBayerischer Yacht ClubU17MIXOK
GER 1503Vincent Fries / Maximilian GrosseBYCU17MOK
GER 2009Adele Huebner / Katharina FrickeASVG / YCWU17FOK
Ger 2024Joris Leiskau / Karl BiemannRSVMABSMOK
GER 2256Paula Claus / Jacob SchuhbachASVzRABSMIXOK
GER 2291Emma Mahnke / Theodor SchwanebeckRSVMABSMIXOK
GER 2419Schaefer Mathilda / Lisa MoenigMYC / SRVU17FOK
GER 2616Bastian Weber / Moritz AignerDTYCU17MOK
GER 2638Emma von Gartzen / Julia GetzBayerischer Yacht Club / CYCABSFOK
GER 2798Jule Ernst / Louisa SchmidtDTYCABSFWaiting
GER 2806Neele Mühlhauser / Ida GießelmannYCRA / BYCU17FOK
GER 2823Nando Reisner / Leo GradelMYC / DTYCABSMOK
GER 2959Dorothea Bödeker / Ari BussingSVG / BSVABSMIXOK
GER 2971Carl Krause / Max GeorgiRSC92ABSMOK
GER 3004Luna Von Weidenbach / Mara Helle CasperHSC / FSCABSFOK
GER 3006Fiene Arp / Eva Lotte GrünbaumWSC / YCWU17FOK
GER 3011Finn Meichle / Frederik SteuererWürttembergischer Yacht-Club / Augsburger Segler-ClubABSMOK
GER 3113Kresten Jon Regenthal / Johann PatzeltWarnemünder SegelclubABSMOK
GER 3159Franz Krause / Oswin StybelRSC92U17MOK
GER 3161Philipp Riedel / Lars RackowBerliner Yacht-Club / YachtclubU17MOK
GER 3219Moritz Wagner / Ole GuntermannDTYC / DSCABSMOK
GER 3222Anton Sach / Johann SachLYCABSMOK
HUN 2759Tóth Attila / Borda LeventeSpartacusABSMOK
HUN 2760Benedek Komáromy / Brúnó SchneiderSVEU17MWaiting
HUN 2761Jandl Romeo / Kis-Kapin KarolySpartacus VEABSMOK
HUN 2762Kovács Herbert / Lange PéterSpartacus sailing clubU17MOK
HUN 2765Mor Csekovszky / Pais Hank OliverKereked Sailing ClubABSMOK
HUN 2766Boróka Fehér / Szonja FehérKereked Vitorlás KlubU17FOK
HUN 2767Bercel Kovalik-Deak / Zarand LaczaKereked VKABSMOK
HUN 2770Emilia Juhász / Boróka LaczaKereked VKABSFOK
HUN 3226Luca Kis-Szölgyémi / Hanga UgronKereked Vitorlás KlubABSFOK
HUN 3227Soma Kis-Szölgyémi / András Sámuel JuhászKereked Vitorlás KlubU17MOK
ITA 3162Leo Birgersson / Max Weber UllmanRoyal Danish YachtclubU17MOK
ITA 3234Zeno Marchesini / Carlo VittoliFraglia Vela Malcesine / Circolo Vela BariABSMOK
NED 1120Esther de Jong / Rolf de JongWV Braassemermeer / RZVABSMIXOK
NED 2332Sophie Pieters / Lucas PietersWSV WolphaartsdijkU17MIXOK
NED 2615Lenny Hofman / Rens Van der HeidenwvbU17MOK
NED 2810Yanne Broers / Michiel DamGWV de Vrijbuiter / WV BraassemermeerABSMIXOK
SLO 3075Alja Petrič / Katja FilipičJK Jadro KoperABSFOK
SLO 3076Maj Petrič / Valentin ŠtravsJK Jadro KoperU17MOK
SUI 2101Arno Bründler / Yanik WielandZYC / ZYC / SVTU17MWaiting
SUI 2797Pablo Rüegge / Linus AbichtSV Kreuzlingen SVKrU17MOK
SUI 2945Ikke Huber / Liam Noel BergerThunersee-Yachtclub, TYCU17MOK
SUI 2990Sophie Studer / Sterre WiersmaRegatta Club OberhofenABSFOK
SUI 2991Vincent Geselle / Karlsson MarcSCCABSMOK
SUI 2992Constantin Higgs / Itay GellerZürcher Yacht ClubABSMOK
SUI 2993Liam Sandera / Louis DürrZürcher Yacht ClubU17MWaiting
SUI 3063Marla Frautschi / Gianna OrlethRCOABSFOK
SUI 3064Stach Vleeshouwers / Meyssan TaziRCO / CNPABSMOK
SUI 3096COMBY NIcolas / JULLY PierreCNPABSMOK
SUI 3123Loïc Berger / Quentin LagrangeRCO / SVKrU17MOK
SUI 3228Kuhn Lorin / Keller AndrinSVKr / YCSU17MOK
SUI 386Laurent Stadler / Anja LienerRCOABSMIXOK
SUI 795Malena Rüegge / Liv WickySV Kreuzlingen SVKrU17FOK
SVK 1973Viktor Mika / Oliver LichvarYC LIMAR Lipt. MikulasU17MOK
SVK 2201Barbora Kocanová / Barbora BartanusovaYC LIMAR Lipt. MikulasABSFOK
SVK 2363Alex Brestovsky / Ján ZimániYC LIMAR Lipt. MikulasU17MOK
SVK 2533Oliver Krivosudsky / Ladislav StolarikYC Slovan Bratislava / YC Dynamo Energia BratislavaABSMOK
SWE 2732Erik Bengtsson / Johan BengtssonGKSSABSMOK
SWE 2918Jonatan Röijer / Lina RybeckGKSSABSMIXOK